FAQ

Elektryka

Jeśli światła zgasną we wszystkich domach w okolicy, to- elektrownia zazwyczaj wie o awarii i wkrótce się nią zajmie. Jeśli światła zgasły tylko w Państwa domu, zadzwoń po całodobowe pogotowie elektryczne.

Poproś elektryka o sprawdzenie stanu technicznego domowej instalacji elektrycznej. Być może instalacja wymaga modernizacji.

Dobrze, aby w mieszkaniu były wydzielone odrębne obwody elektryczne:

 • oświetleniowy,
 • dla gniazd wtykowych w łazience i kuchni,
 • dla gniazd wtykowych ogólnego przeznaczenia.

W w przypadku awarii pozbawiony prądu jest tylko jeden obwód, a z reszty urządzeń możesz swobodnie korzystać, ponieważ każdy obwód zabezpieczony będzie oddzielnym bezpiecznikiem. Do czasu przebudowy instalacji elektrycznej staraj się nie włączać wszystkich urządzeń elektrycznych jednocześnie.

-Instalacje nowoczesne mają przewody oznaczone odpowiednimi kolorami. W zależności od funkcji danego przewodu jest to

 • przewód ochronny (PE) ma kolor żółto-zielony
 • przewód neutralny (N, zwany potocznie zerowym) ma kolor niebieski
 • przewody fazowe (R,S,T) mają różne kolory, ale inne niż wymienione wyżej

Gdy energię elektryczną wykorzystujemy do oświetlenia i zasilania standardowych urządzeń AGD takich jak telewizor, pralka, lodówka itp. wtedy ten rodzaj instalacji jest właściwy

Gdy planujesz zakup sprzętu AGD wymagającego trzech faz. Są to np. przepływowe podgrzewacze wody, kuchenny piec indukcyjny, itp. Gdy chcesz zmienić ogrzewanie na elektryczne należy liczyć się z koniecznością posiadania instalacji trójfazowej, oraz ze zwiększeniem mocy przyłączeniowej.

Gdy chcesz zwiększyć moc w swoim mieszkaniu lub domu – spytaj rady u elektryka.

Zgodnie z prawem budowlanym, administrator lub właściciel domu powinien przynajmniej raz na 5 lat zlecić dokonanie przeglądu instalacji elektrycznej

Planujesz remont domu, malowanie mieszkania, kładzenie płyt kartonowo gipsowych, podwieszany sufit, ścianka działowa, malowanie ścian, tapetowanie ścian?

Zadzwoń po elektryka!

– to nie żart. Często zdarza się, że nasz Klient NA KONIEC REMONTU 🙁 prosi o zamontowanie nowoczesnego sprzętu lub lamp. Wtedy okazuje się, ze stare instalacje elektryczne wymagają wymiany. I co wtedy? Proszę sobie wyobrazić…

Jeśli wpisujesz hasło – remont Szczecin, roboty budowlane Szczecin, poszukaj też – elektryk Szczecin 🙂

To bardzo cenna rada. Dosłownie CENNA.

 

Z nami zaoszczędzisz – czas i pieniądze, które wykorzystasz dla swojego zadowolenia.

 • W przypadku bloków/budynków wielorodzinnych odpowiedzialność leży po stronie administratora lub zarządcy.
 • W przypadku domków jednorodzinnych za stan instalacji i ochronę przeciwporażeniową odpowiada właściciel budynku.

Wymaga sprawdzenia stanu technicznego domowej instalacji elektrycznej. Może być potrzebne wystąpienie o dodatkowy przydział mocy

stosuje się dwa rodzaje sieci zasilających mieszkania i domy

Sieci starego typu (TT) – wymagają, aby w instalacji elektrycznej w domu wykonać oddzielne uziemienie. Musisz o to zadbać we własnym zakresie. Poproś elektryka, podczas remontu, aby sprawdził, jakim typem sieci zasilany jest budynek, w którym mieszkasz.
Aby zmniejszyć koszty budowy uziemienia w sieciach tego typu powinno się stosować wyłączniki różnicowo-prądowe.

 

Sieci nowoczesne (TN) umożliwiają łatwą ochronę urządzeń elektrycznych w domu dzięki swojej budowie (zawierają przewód ochronno-neutralny PEN).
Aby korzystać z zalet, które przynosi zasilanie budynku nowoczesnymi sieciami (TN-C), odpowiednio wykonana musi być instalacja elektryczna w budynku. Powinna ona zawierać osobny przewód ochronny (PE) oraz przewód neutralny (N)

Korzystanie z gniazdka z bolcem, które jest podłączone do prawidłowo wykonanej ochronnej instalacji w domu, w połączeniu z nowoczesnym typem wyłączników różnicowych (zainstalowanych do ochrony instalacji), gwarantuje wysoki poziom zabezpieczenia przeciw porażeniu prądem.

Takiego sprawdzenia może dokonać jedynie uprawniony elektryk. Poproś go o to.

 • Dobry elektryk posiada wiedzę i chętnie się nią dzieli
 • Pojedyncze gniazdko montuje zawsze bolcem do góry.
 • Montuje w gniazdkach fazę z lewej strony
 • Łączniki w obwodzie oświetleniowym rozłączają przewód fazowy a nie neutralny.
 • Na obwody oświetlenia stosuje zawsze przewody 3-żyłowe lub 4-żyłowe.
 • Przestrzega nakazów stosowania kolorów przewodów.

Używa odpowiednich narzędzi do odpowiedniego zadania, np. nie ściąga izolacji kombinerkami.

 • jeżeli ma nowe narzędzia – lśniące, mało używane to może być nowicjusz, bez niezbędnego doświadczenia.
 • jeżeli ma narzędzia stare, połamane, zdezelowane, z uszkodzoną izolacją itp. Świadczy to, że jest niechlujny i można się spodziewać po nim tak samo wykonanej usługi.
 • Narzędzia dobrego elektryka noszą ślady użytkowania, ale są czyste i poukładane w skrzynce lub torbie.
 • Jeżeli elektryk posiada zadbane elektronarzędzia i narzędzia, oraz przyrządy pomiarowe nowej technologii, świadczy to o tym, że elektryk ten odpowiednią część z swoich zysków przeznacza na zaopatrzenie w narzędzia, co świadczy o tym, że ma odpowiednią ilość robót, jak również o tym, że prace będą przez niego wykonane  w szybszym czasie, co z kolei wiąże się z niższą ceną za wykonanie zadania.

Teletechnika

Jest to dom, który dzięki zamontowanym sensorom i aktorom wykonuje zadania w sposób automatyczny.
Dzięki instalacji inteligentnej możemy również nim zarządzać w sposób centralny z jednego urządzenia. Dodatkowo taki dom będzie cię informował o różnych rzeczach jak np. zalanie łazienki lub uruchomienie alarmu.

Tak instalacja KNX przez nas oferowana może przynieść nawet do 60 % oszczędności względem tradycyjnej instalacji.
Więcej szczegółów w artykule poniżej.

Najlepiej jest pomyśleć o tym na etapie projektu. Ale najczęściej myśli się o tym w trakcie prac instalatorskich.

Instalacja oprócz samego okablowania składa się z sensorów (urządzeń, które wysyłają polecenia do aktorów) i aktorów ( urządzeń które wykonują polecenia np. zapalają światło)

Bezpieczeństwo to jedna z głównych zalet instalacji inteligentnej.

Główna różnica to prowadzenie kabli. Zasada jest taka, że wszystkie przewody elektryczne od lamp grzejników gniazdek itd. sprowadzamy do rozdzielnicy elektrycznej. Natomiast wszystkie sensory włączniki łączymy ze sobą “od – do” przewodem magistralnym.

System jest zbudowany w taki sposób, że nie ma centralnego sterownika. Dzięki temu uszkodzenie jednego elementu nie ma wpływu na sprawność i działanie reszy systemu.

Chcesz być częścią nas?

Pracujemy dla ludzi w profesjonalnym środowisku z wyzwaniami i dobrymi wartościami. Zapytaj nas i rób z nami plany!

Przetłumacz stronę